Studánková poradna

Studánková poradna

Podchycení pramene

Dotaz

Zjistili jsme, že máme v blízkosti našeho pozemku pramen. Na jaro byl náš pozemek dost podmáčený, voda stále přitékala a našla si po pozemku i cestičku dolů k remízku. Pozemek se nachází na jižním svahu, takže je dost suchý a voda nás překvapila. Poněvadž pozemek vlastníme cca 1 rok, netušili jsme že na sousedově pozemku asi dva metry od naší hranice, je pramen, který nikdo neudržuje a momentálně ho zřejmě udupaly krávy.
Chci se zeptat co s tím? Můžete nějak poradit, nebo na koho se obrátit, jakým způsobem odborným a šetrným zachránit tento pramen? Okolí je vyprahlé a zvěři by to pomohlo, a také nám, abychom předešli jarnímu promokření. Plocha, která byla mokrá byla cca 200 m2, možná víc. Bylo to na holínky.
Kam vodu ze studánky směřovat, aby odtékala jinudy, bylo by možným řešením udělat nějaké malé jezírko či tůňku?

Odpověď

Dobrý den, ač vám to možná nebude po chuti, tak vám blahopřeji - mít na pozemku vodu je snem každého majitele. Ministerstvo životního prostředí si klade za cíl "co nejvíce vody udržet v krajině". Z tohoto pohledu bych se klonil k řešení:

Každá plocha okolo vody má jiný charakter - zahrada, pole, louka, les,... a podle toho se utváří krajina, tedy i voda v ní. Z toho by se při veškerých úpravách mělo vycházet.

Aktuální ke dni 30.04.2020

Zpět na seznam dotazů