Tento záznam je v sekci nepřístupných - voda není dostupná (nefunkční studny, vyschlé zdroje), zdroje v místech se zakázaným přístupem (soukromé pozemky, vojenské újezdy, vodárenská pásma).
Vrt v Žabovřeskách patří k nejsilnějším alternativním zdrojům pitné vody veřejnosti přístupným. Byl slavnostně otevřen koncem roku 1995. I když se nachází v těsné blízkosti velké křižovatky městského okruhu s tramvajovým mostem, má krásné, parkově upravené okolí. Brněnský sochař Jan Šimek zde ztvárnil vodní pramen, tryskající z velkého oblého kamene, který stéká po dalších vápencových vrstvách a mizí v zemi. Na informační tabuli je velmi dobře popsána geologie a jímání vody. Artézský pramen z hloubky 80 m vytéká rychlostí 13 až 23 l/min. Zajímavě kolísá jeho teplota. Po větším odčerpání (např. po naplnění cisterny) byla teplota vody na začátku listopadu r. 2001 20 stupňů Celsia. Běžně je však mezi 6,5 a 16 stupni Celsia. Vodivost kolísá mezi 81 a 94 mS/cm2 (Q 90). Tvrdost vody je 4,1 až 4,8 mmol/l a KNK4,5 6,4 až 6,8 mmol/l. Ve srovnání s vrty na jihu Brna obsahuje větší množství chloridů od 18 po 44 mg/l (prosinec 1994). Jejich množství kolísá podobně jako u Tomečkovy studánky při silnici na Útěchov a jejich původ je zřejmý. Obsah železa, podobně jako u vrtů na jihu Brna, je do 1,5 mg/l, ale amoniaku je jen 0,3 mg/l. Voda není ani příliš cítit sulfanem a dusičnany ani dusitany prakticky neobsahuje. V srpnu roku 2002 byl vrt z důvodů vážné havárie uzavřen. V prosinci roku 2001, po listopadovém zvýšení teploty, poklesl výrazně obsah rozp. látek a snížila se i tvrdost, což mohlo být způsobeno narušením jímání vody. (Všechny údaje jsou z roku 2002)
Info ze září 2010 - vrt je již přes rok mimo provoz. Leden 2013 - vrt dále mimo provoz, informační tabule zničená, aktuální foto Martin Mlečka.